postuj.pl

zwyczajny blog..

Stribild (tabletki powlekane) – Skład leku, przeznaczenie

Stribild (tabletki powlekane) – Skład leku, przeznaczenie

Stribild to lek przeciwretrowirusowy stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV u dorosłych. Zawiera cztery substancje czynne: elwitgrawir, kobicistat, emtricitabina i tenofovir alafenamid. Lek ten jest dostępny w postaci tabletek powlekanych do stosowania doustnego.

Skład leku

Każda tabletka powlekana Stribildu zawiera:

  • elwitgrawir (w postaci elwitgrawiru disodu) 150 mg
  • kobicistat 150 mg
  • emtricitabina 200 mg
  • tenofovir alafenamid (w postaci tenofoviru alafenamidu fumaranu) 10 mg

Dodatkowe substancje pomocnicze to: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, hypromeloza, makrogol 3350, stearynian magnezu, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek czarny (E172) i talk.

Działanie leku

Stribild działa poprzez hamowanie replikacji wirusa HIV w organizmie. Elwitgrawir jest inhibitorem integrazy wirusa HIV, który blokuje wbudowywanie wirusowego DNA do DNA komórek gospodarza. Kobicistat jest inhibitorem CYP3A, który zwiększa stężenie elwitgrawiru w osoczu krwi. Emtricitabina i tenofovir alafenamid są nukleotydowymi analogami odwrotnej transkryptazy, które hamują replikację wirusa HIV poprzez blokowanie syntezy wirusowego DNA.

Wskazania do stosowania

Stribild jest wskazany do leczenia zakażenia wirusem HIV u dorosłych, którzy nie byli wcześniej leczeni przeciwretrowirusowo. Lek ten może być również stosowany u dorosłych, którzy byli wcześniej leczeni przeciwretrowirusowo, jeśli ich poprzednie leczenie nie było skuteczne lub jeśli wystąpiły u nich działania niepożądane.

Dawkowanie i sposób podawania

Zalecana dawka Stribildu to jedna tabletka raz dziennie, niezależnie od posiłku. Lek należy połykać w całości, nie należy go żuć ani kruszyć.

Przeciwwskazania

Stribild jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na którykolwiek ze składników leku. Lek ten nie jest również wskazany do stosowania u dzieci i młodzieży.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane Stribildu to: nudności, wymioty, biegunka, ból głowy, zmęczenie, wysypka skórna i zaburzenia snu. W niektórych przypadkach mogą wystąpić poważne działania niepożądane, takie jak: zapalenie wątroby, niewydolność nerek, zaburzenia rytmu serca i zespół metaboliczny.

Interakcje z innymi lekami

Stribild może wchodzić w interakcje z wieloma innymi lekami. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym o lekach bez recepty, ziołach i suplementach diety.

Ciąża i karmienie piersią

Stribild nie jest zalecany do stosowania w ciąży. Kobiety w ciąży lub planujące ciążę powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tego leku. Nie wiadomo, czy Stribild przenika do mleka matki. Kobiety karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tego leku.

Uwagi

Pamiętaj, że powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

Stribild (tabletki powlekane) – Skład leku, przeznaczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę